Vážení čtenáři, rád bych se s vámi podělil o důležité informace o vlivu funkčních hub na hladinu cukru v krvi.
Funkční houby jsou speciální skupinou hub, které mají mnoho prospěšných vlastností pro lidské zdraví. Na rozdíl od běžných jedlých hub obsahují funkční houby unikátní biologicky aktivní látky, které příznivě působí na různé systémy a orgány našeho těla.
Jedním z nejdůležitějších využití funkčních hub je jejich vliv na regulaci krevního cukru. Diabetes mellitus je jedním z nejčastějších chronických onemocnění v moderním světě a jeho prevalence se každým rokem zvyšuje. Proto je nalezení účinných a bezpečných způsobů řízení hladiny glukózy v krvi mimořádně naléhavým úkolem.
V tomto článku vám povím o mechanismech působení různých funkčních hub na metabolismus sacharidů a také o konkrétních typech hub, které mohou být užitečné pro prevenci a léčbu cukrovky.
Mechanismy působení funkčních hub na metabolismus sacharidů
Funkční houby mají komplexní účinky na regulaci krevního cukru. To je způsobeno přítomností celé řady biologicky aktivních látek v jejich složení, jako jsou polysacharidy, triterpenoidy, alkaloidy, enzymy atd.
Zvýšená citlivost na inzulín.
Jedním z klíčových mechanismů účinku funkčních hub je jejich schopnost zvyšovat citlivost tělních buněk na inzulín. Inzulin je hormon produkovaný slinivkou břišní a je zodpovědný za vychytávání glukózy buňkami. Diabetes 2. typu rozvíjí inzulínovou rezistenci, což je stav, kdy buňky již nereagují správně na inzulín. V důsledku toho se glukóza hromadí v krvi, což způsobuje hyperglykémii.
Biologicky aktivní látky funkčních hub, jako jsou polysacharidy a triterpenoidy, jsou schopny zvýšit expresi inzulinových receptorů na buněčném povrchu a také aktivovat klíčové enzymy inzulinové signální kaskády. To vede k efektivnější vazbě inzulínu na buňky a lepší absorpci glukózy, což v konečném důsledku pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi.
Stimulace sekrece inzulínu.
Dalším důležitým mechanismem účinku funkčních hub je jejich schopnost stimulovat sekreci inzulínu buňkami slinivky břišní. To platí zejména u diabetu 1. typu, kdy dochází k nedostatečné produkci inzulínu.
Bioaktivní látky z hub, jako jsou polysacharidy a triterpenoidy, mohou aktivovat specifické receptory na beta buňkách slinivky břišní a spouštět uvolňování inzulínu do krevního řečiště. Kromě toho jsou houbové sloučeniny schopny zvýšit expresi genů odpovědných za syntézu inzulínu.
Snížená absorpce glukózy.
Dalším mechanismem, kterým mohou funkční houby regulovat hladinu cukru v krvi, je snížení absorpce glukózy ve střevě. Některé houbové polysacharidy a další látky mohou zpomalit aktivitu enzymů, které štěpí složité sacharidy na jednoduché cukry, a také inhibovat vstřebávání glukózy střevní stěnou.
To způsobuje, že glukóza vstupuje do krevního řečiště pomaleji, což tělu umožňuje lépe kontrolovat hladinu glukózy a předcházet náhlým skokům v koncentraci cukru v krvi.
Protizánětlivý účinek.
Funkční houby mají také výrazné protizánětlivé vlastnosti. Chronický zánět je jedním z klíčových faktorů přispívajících k rozvoji inzulinové rezistence a cukrovky. Protizánětlivé sloučeniny v houbách, jako jsou triterpenoidy a polysacharidy, mohou snižovat aktivitu prozánětlivých cytokinů a oxidativní stres v těle, což zase zlepšuje buněčnou citlivost na inzulín.
Komplexní účinek funkčních hub na různé mechanismy regulující metabolismus sacharidů je tedy činí slibnými jako přírodní prostředky pro prevenci a léčbu cukrovky.
Specifické typy funkčních hub prospěšných pro diabetes.
Existuje řada druhů funkčních hub, které jsou cenné zejména pro lidi trpící poruchami metabolismu sacharidů. Podívejme se na ty nejdůležitější z nich:
Reishi (Ganoderma lucidum)
Reishi je jednou z nejznámějších a nejstudovanějších funkčních hub. Obsahuje unikátní triterpenoidy, jako jsou kyseliny ganoderové, které mají výrazný hypoglykemický účinek. Reishi zvyšuje citlivost buněk na inzulín, stimuluje sekreci inzulínu slinivkou břišní a snižuje absorpci glukózy ve střevech. Kromě toho má reishi silné protizánětlivé vlastnosti, což také pomáhá zlepšit metabolismus sacharidů.
Čaga (Inonotus obliquus) – unikátní houba rostoucí v severních oblastech. Obsahuje komplex biologicky aktivních látek, včetně polysacharidů, melaninů, triterpenů atd. Čaga zvyšuje citlivost na inzulín, stimuluje sekreci inzulínu, má také protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace čagy pomáhá zlepšit kontrolu glykémie a snížit riziko komplikací diabetu.
Shiitake (Lentinula edodes)
Shiitake je známá jedlá houba, která má také výrazné léčivé vlastnosti. Obsahuje unikátní polysacharidy jako je lentinan, které zvyšují citlivost na inzulín a stimulují sekreci tohoto hormonu. Kromě toho má shiitake protizánětlivé a antioxidační účinky, což pomáhá zlepšit metabolismus sacharidů.
Meitake (Grifola frondosa)
Meitake je další cenná funkční houba, která má příznivé účinky na regulaci krevního cukru. Obsahuje polysacharidy, triterpenoidy a další biologicky aktivní látky, které zvyšují citlivost na inzulin, stimulují jeho sekreci a působí také protizánětlivě. Pravidelná konzumace meitake pomáhá zlepšit kontrolu glykémie a snížit riziko rozvoje komplikací diabetu.
Funkční houby tak představují cenný přírodní zdroj pro prevenci a komplexní terapii diabetes mellitus. Jejich unikátní biologicky aktivní látky mají mnohostranný pozitivní vliv na regulaci hladiny krevního cukru, zvyšují citlivost na inzulín, stimulují jeho sekreci a snižují vstřebávání glukózy. Pravidelné zařazování funkčních hub do jídelníčku nebo ve formě doplňků stravy může být účinným doplňkem klasické terapie diabetu.
Autor: Dr. Petr Mělník, doktor integrální medicíny