Představujeme vzdělávací a informační stránku o funkčních houbách a jejich vlivu na člověka. Jsme připraveni se podělit o své znalosti a rádi všem poradíme.

Mycoterapie jsou moderní poznatky o medicinálních houbách pro udržení zdraví a prevenci nemocí.

Mycoterapie zahrnuje moderní výzkum v oblasti léčby funkčními houbami, znalost medicinálních hub v čínské a integrální medicíně.

Mycoterapie využívá přírodní metody k podpoře zdraví. Patří mezi ně změny stravy, doplňky s houbami a techniky životního stylu. Mycoterapie však skvěle funguje společně s metodami tradiční medicíny. Tento kombinovaný přístup poskytuje nejvhodnější a nejúčinnější léčbu pro vaše specifické potřeby. Cílem je obnovit a udržet optimální zdraví pomocí toho nejlepšího z obou světů.

V našem centru mycoterapie spojujeme moderní vědecké poznatky o medicinálních houbách a tisíce let zkušeností v čínské medicíně.

Jsme připraveni se podělit o své znalosti a rádi každému poradíme.

telefon: +420 774 565 668

e-mail: cmycot@seznam.cz

Houby jsou jednou z nejdůležitějších větví přírody. Bez hub by na Zemi nebyl žádný rostlinný ani živočišný život. Houby vytvořily podmínky pro začátek šíření rostlin a posléze živočichů na souši. Výroba penicilinu, antibiotika, je považována za nejvýznamnější farmaceutickou událost 20 století. Penicilin, získaný z hub (Penicillium), zachránil mnoho milionů životů. Houby jsou rozděleny do skupin podle způsobu výživy:
  • parazitní
  • saprotrofní
  • symbiotický.

Totéž platí pro účinky na lidský organismus:

  • houby působí jako symbionti a tím harmonizují, vyživují a pečují o tělo v souladu s biologickými pochody těla.
  • působí paraziticky, zejména u rakoviny, kde mohou „parazitovat“ rostoucí buňky a pomáhat tělu je ničit.
  • působí saprotrofně – dokážou z těla odstraňovat odumřelé metabolické zbytky, viry, bakterie a další „narušení“.

Houby a já máme hodně společného.

Houby nejsou rostliny, ale nejsou to ani zvířata.

Lidé a rostliny sdílejí 30 až 40 % svého genomu.

Genomy lidí a hub jsou z více než 70 % totožné.

 Houba má buněčnou stěnu vyrobenou z chitinu jako hmyz (buněčná stěna rostliny je vyrobena z celulózy). Houba akumuluje potravu ve formě glykogenu, stejně jako zvířata a lidé (rostliny akumulují potravu ve formě škrobu).

Houby mohou být jedlé i jedovaté, léčivé i halucinogenní. Existuje teorie vývoje lidského mozku (vzniku imaginativního myšlení) díky halucinogenním houbám. V dávných dobách, před příchodem náboženství, halucinogenní houby obvykle používali pouze šamani nebo kmenoví vůdci. V mnoha náboženstvích mají houby posvátný význam.

Největší množství jedlých a halucinogenních hub roste v Africe. Největší houba roste v Africe a jmenuje se Flibopus (klobouček může mít průměr i více než 1 m).

Houby mohou být jednobuněčné (kvasinky) nebo mnohobuněčné: houby kloboukaté (které sbíráme v lese) a houby plísňového typu.

Téměř všechny medicinální houby mají pět hlavních léčivých vlastností.

Houby obsahují látky se specifickou aktivitou:

  1. protirakovinná aktivita
  2. antioxidační aktivita
  3. protizánětlivá aktivita
  4. stimulace imunity.
  5. antibakteriální aktivita (houby a bakterie jsou věční nepřátelé)

Čaga, Reishi, Cordyceps, Hericium, Shiitake, Coriolus atd. mají všech pět aktivit.

Mycoterapie je komplexní, holistický přístup k léčení pomocí přírodních komplexů hub.

Jakýkoli léčebný protokol by měl začínat sledováním spotřeby dostatečného množství vody za den a přítomností pohybu – fyzické aktivity.

Na osobu je nahlíženo holisticky:

  1. Fyziologie (práce všech orgánů)
  2. Psychologie (duševní stav)
  3. Psychický stav (harmonický stav těla a ducha).

Cílem mycoterapie je najít komplexní řešení pokrývající všechny aspekty zdraví.

Mycoterapie se drží filozofie holismu.

Filosofie holismu se v práci sestry odráží v tom, že na člověka nahlíží jako na ucelený soubor biopsychosociálních aspektů, nikoli pouze jako na přenašeče konkrétního onemocnění. Jejím úkolem je uspokojovat jeho fyzické (biologické), psychické a sociální potřeby na základě jejích možností.

Lékařská interpretace holismu je, že živé organismy se skládají z mnoha částí, které se vzájemně ovlivňují. Porušení jednoho z nich povede k narušení celého systému.

Předchůdci moderní medicíny byly bylinářství a šamanismus. Lidé se léčí přírodními prostředky po tisíce let. Moderní medicína je opatrná vůči alternativním metodám léčby, ale před několika desetiletími oficiální medicína „léčila“ lidi vysokou radiací, opiem atd.

Mycoterapii lze důvěřovat na základě tisíciletých zkušeností v orientální medicíně.

Problémy moderní medicíny.

V posledních desetiletích se komplikace medikamentózní terapie staly jedním z hlavních zdravotních problémů na celém světě. Jsou čtvrtou až šestou nejčastější příčinou úmrtí ve Spojených státech a mají za následek úmrtí 100 000 až 200 000 pacientů ročně. Ve Francii byly v roce 1997 pozorovány komplikace medikamentózní terapie u 1 317 650 pacientů, z nichž 33 % bylo těžkých a 1,4 % smrtelných. Počet pacientů hospitalizovaných pro nežádoucí účinky léků se ve Spojených státech pohybuje od 3,5 do 8,8 milionů ročně. V některých zemích dosahuje 10–20 % z celkového počtu pacientů v nemocnicích, zejména v Norsku 11,5 %, ve Francii 10–13 %, ve Spojeném království 16 %. Při ústavní léčbě se nežádoucí účinky léku vyskytují u 1,5–35 % pacientů a vedou k úmrtí v 0,32 % případů.

Účinnost houbových doplňků stravy.

 Houbové doplňky stravy vyrobené z medicinálních hub si získávají oblibu po celém světě. Na bázi léčivých hub byly vytvořeny vynikající preventivní a terapeutické léky druhé linie. Houbové doplňky stravy v kombinaci s farmaceutickými léky snižují toxické účinky na organismus a zesilují účinek léku.

Houby mají kumulativní účinek a první výsledky konzumace hub se dostavují po 3-4 týdnech.

V lidském těle je asi 22 000 enzymů a každý enzym aktivuje v těle určitý proces. Složení medicinálních hub je mimořádně bohaté na unikátní látky. Houby jsou schopny spouštět enzymatické procesy, které vedou k uzdravení člověka.

Léčivé houby v čínské medicíně.

Medicinální houby se ve východní medicíně používají již více než 3000 let. Houbová terapie hraje ústřední roli v čínské medicíně.

Každá léčivá houba v čínské medicíně má svůj velký význam a uplatnění.

Čínská medicína je především o prevenci a komplexním přístupu k lidskému zdraví. V čínské medicíně je diagnostika nemocí založena na vizuálním vyšetření barvy jazyka, očí a kůže. Kontrolují se chuťové vjemy, kyselost atd.

Při předepisování léčby se berou v úvahu fyziologické a psychologické faktory.

Pět prvků v čínské medicíně: oheň, země, kov, voda, dřevo;

Prvky vytvářejí harmonii a ztělesňují koordinovanou práci všech orgánů a zdravý metabolismus buněk těla.

Hlavní houby v čínské medicíně jsou: Cordyceps, Čaga, Hericium, Reishi, Coriolus atd.

Cordyceps pomohl Číně vyhrát olympijské hry 2012. Sportovcům byly 2 roky před olympijskými hrami podávány zvýšené dávky cordycepsu.

Cordyceps se v antidopingových testech neprojevuje.

Čaga je přední houba pro podporu imunity a každý léčebný protokol začíná čagou. Čaga obnovuje činnost gastrointestinálního traktu (podporuje obnovu mikrobiomu) a mikrobiom je základem zdraví.

Houby v čínské medicíně symbolizují měsíce v roce. A jako preventivní opatření se doporučuje v určitých měsících vzít nějaké houby, měsíce v roce můžete spojit s astrologickými měsíci.

Sportovní houbová výživa.

Houbová výživa je kompletní potravina, bohatá na bílkoviny a všechny potřebné prospěšné vitamíny a mikroelementy. Houbová dieta (pokud jsou houby správně připraveny) může nahradit konzumaci masa a zeleniny (plnohodnotná výživa). Houbový protein, bohatý na bílkoviny a mikroprvky, si získává oblibu mezi sportovci. Houby obsahují 2x více bílkovin než vejce a 3x více než maso. Bílkoviny hub obsahují téměř všechny aminokyseliny, včetně exogenních, které si tělo neumí syntetizovat, a proto je musí dodávat potravou.

Základ prevence a rekonvalescence.

Význam střev. Prvními živými organismy jsou trávicí soustava. Vývoj živých organismů začal se vznikem organismů podobných střevům – s funkcí trávení a výživy. Dickonsonia je fosilní živočich (žijící před 550 miliony let) příbuzný zvířatům i houbám (je to v podstatě kus střeva). Lidé díky evoluci získali další vnitřní orgány a mozek, ale původními živými organismy byla střeva. Všechny potřebné živiny se vstřebávají v tenkém a tlustém střevě.

To hlavní na lidském zdraví, kde je potřeba začít s léčbou nebo obnovou zdraví, je obnova střevního mikrobiomu!

Střeva zdravého člověka obsahují asi 3 kg bakterií, které tráví potravu a my vstřebáváme především bakteriální produkty.

Střevní mikrobiom reguluje imunitní systém. Regulace zánětlivých procesů. Střevní mikrobiom určuje regulaci hmotnosti.

Všude začíná základ onemocnění na sliznici tenkého střeva. Fungování střev určuje v člověku vše – od obezity až po astma.

Vitamíny, minerály a další životně důležité enzymy se vstřebávají v tenkém a tlustém střevě. Bez obnovení mikrobiomu nemá smysl zahajovat léčbu, protože léčivé látky se nevstřebávají.

Detoxikace střev je na prvním místě – ještě před játry.

Střeva – produkují neurotransmitery: seratonin – hormon štěstí. Špatná funkce střev způsobuje endogenní úzkost.

Střeva obsahují obrovské množství nervových zakončení. Změna jídelníčku může zlepšit vaše zdraví.

Čaga je nejdůležitější houba, která pomůže obnovit fungování gastrointestinálního traktu.

Čaga je hlavní houba, která obnovuje trávicí systém. Neustálé dlouhodobé užívání čagy je klíčem ke zdraví. Jakýkoli zdravotní program by měl začínat chagou!

Funkce mozku a neurotransmitery.

25 % tělesné energie jde na mozkovou činnost.

Nejdůležitější houbou pro mozek je Hericium.

Nootropní funkce – kreativita, schopnost učení (aktivuje mozkové funkce).

Neurotropní funkce – prevence stárnutí mozkových neuronů (Alzhelmerova choroba)

Zabraňuje degradaci lidské výkonné funkce.

Nootropní látky houby Hericium: Erinociny a Gerocinone obsažené v kompozici jsou schopny obnovit mozkové buňky a jsou schopny obnovit fungování neuronů.

Moderní doporučení pro použití houby Hericium v mykoterapii:

  1. posílení a stimulace imunitního systému a nervového systému.
  2. silné nootropní činidlo, které obnovuje nervovou tkáň mozku.
  3. obnovení funkce neuronů.
  4. podpora kognitivních funkcí.
  5. použití při neurózách, nespavosti a depresi.
  6. Hericium zpomaluje proces stárnutí (degradaci buněk).

Reprodukční funkce.

Houby, které pomáhají ženám zlepšit jejich reprodukční potenciál i na konci jejich plodného období, jsou skutečně účinné. Nejznámější z těchto medicinálních hub jsou Reishi, Maitake a Cordyceps. Mají určité druhy látek, které ženám pomáhají.

Prevence mrtvice.

Houby, které pomáhají předcházet mikromrtvicím a také pomáhají bojovat s následky mozkové mrtvice: chaga, hericium, reishi.

Protirakovinná aktivita medicinálních hub.

  1. Některé medicinální houby obsahují enzymy, které mohou přímo zabíjet rakovinné buňky – apoptózu.
  2. Ale možná ještě důležitější je, že houby dokážou restartovat nádorem potlačený imunitní systém. Houby jsou schopny obnovit fungování buněk imunitního systému. To znamená, že houby svým působením zničí nádor.

Pro 3. a 4. stadium onkologie jsou houby doporučenou a nepostradatelnou druhou linií podpory.

Jednou z hlavních hub v prevenci rakoviny je houba Čaga.

Kandidóza. Kvasinková houba Candida.

Výživový protokol.

Polovině nebo více z těch, kteří mají zdravotní problémy, jsou diagnostikovány plísně v těle, zejména kandidóza.

Patogenní formace Candida potlačují naše prospěšné bakterie. V obrovských koloniích se začnou tvořit bolestivé projevy kandidy, vybuchovat a způsobovat vnější projevy. Candida ničí náš střevní mikrobiom a lidé mají biliony bakterií – 2-3 kg.

Vnější příznaky kandidózy jsou bílá ústa, bílý jazyk.

Moderní nutriční věda věří, že pomocí různých výživových protokolů je možné normalizovat mikrobiom a eliminovat vliv candidy na naše tělo (dovést kandidózu za bezpečnou hranici). Toto je protokol proti kandidóze nebo bez cukru a je to nyní opravdu trend.

Vyšší houby ovlivňují růst hub nižších. Vyšší houby (Čaga, Maitake) jsou nepřátelské vůči nižším houbám – kvasinkám (candida).

Doporučené houby jsou Hlíva ústřičná a Agaricon.

Kontraindikace.

Není pozorováno předávkování jedlými a medicinálními houbami (při konzumaci v rozumném množství). Přebytek v těle nezůstane. Stává se však, že některé houby nelze použít v kombinaci s farmaceutickými léky, protože jejich účinek je neutralizován, ale nepoškodí. Existuje jen několik výjimek, například: čaga by se neměla pít před operací a v kombinaci s léky na ředění krve.

Klinické studie užívání čagy ve vysokých dávkách prokázaly absenci jakýchkoli vedlejších účinků. Předávkování chaga je nemožné. Čaga se může konzumovat několikrát denně po dlouhou dobu.

Ale:

  1. Čaga může snížit hladinu glukózy v krvi při cukrovce. Velké dávky chaga by měly být užívány s hladinou cukru v krvi pod kontrolou.
  2. Čaga obsahuje velké množství oxalátů a pokud máte problémy s metabolismem soli, musíte být opatrní při konzumaci velkých dávek čagy. (šťovík a arašídy však obsahují mnohem více oxalátů, takže s pitím sklenice houbového vývaru třikrát denně nejsou problémy).

Alergie na houby.

Obecně platí, že houby nejsou alergenním produktem.

Ale existuje určitá skupina lidí, kteří selektivně reagují na určité látky v určitých houbách.

Lektiny jsou proteiny komplexní konfigurace. Když vaříme maso na pánvi, pěna, která se obvykle shromažďuje, jsou lektiny. Všechny houby obsahují lektiny, ale některé jsou léčivé a některé jedovaté. Na některé lidi působí selektivně. Je to dané geneticky. Proto je potřeba začít jíst nové houby postupně.

Zdravotní programy. Komplexy.

Doporučujeme houbové zdravotní komplexy na bázi medicinálních hub.

Zdravotní komplexy jsou sady skládající se z různých vysoce účinných hub. V kombinaci se správnou výživou, fyzickou aktivitou a psycho-emocionální rovnováhou se efekt určitě dostaví.

Komplexy hub jsou zaměřeny na řešení konkrétních problémů.

  1. Komplex na čištění jater.
  2. detoxikační komplex.
  3. imunitní komplex
  4. sportovní areál
  5. kardio komplex

Můžete si objednat bezplatnou 20minutovou konzultaci s naším mykoterapeutem, abyste se dozvěděli více o houbách a jejich zdravotních přínosech.

Mycoterapeutka specialista a mycopsycholog: Martina Fiedlerová

e-mail: cmycot@seznam.cz

telefon: +420 774 565 668

Prohlášení: Obsah této webové stránky slouží pouze pro informační a vzdělávací účely a nenahrazuje odbornou lékařskou radu nebo konzultaci se zdravotnickým pracovníkem. Pokud vyžadujete lékařskou pomoc nebo ošetření, doporučujeme konzultaci se zdravotníkem nebo specialistou.